Az ügyhelyzet egyre bonyolultabbá válik: a honvédség hivatalos közleményt tett közzé.


A Honvédelmi Minisztérium hivatalos közleményt tett közzé Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkarfőnökről.

A minisztérium az MTI-nek eljuttatott közleménye szerint lezárult a Ruszin-Szendi NATO-tárgyalások során tett megnyilvánulások vizsgálata, és készen állnak arra, hogy nyilvánosságra hozzák az eredményeket. Érdekes egybeesés, hogy éppen ezen a napon tette közzé Magyar Péter a Facebook-oldalán azt a hangfelvételt, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter két évvel ezelőtt azt nyilatkozta, hogy a békepárti offenzíva helyett a honvédség a háború felé vezető út nulladik pontját kívánja elindítani.

Erről a témáról korábban az Index is beszámolt, amikor a Honvédelmi Minisztérium nyilvánosságra hozta a "kettős kommunikáció" jelenségét.

"Megállapítottuk, hogy az akkor a kormány békepárti álláspontját képviselni hivatott Ruszin-Szendi Romulusz a hivatalos tárgyalásokon szisztematikusan eltért a magyar kormány hivatalos, háborúellenes álláspontjától, és Ukrajna-barát narratívát képviselt. A jelentései, amelyeket az ülések után készített, valótlan állításokat is tartalmaztak, ezzel félrevezette a feletteseit és a kormányt" - írják.

A minisztérium megjegyzi, hogy a korábbi vezérkarfőnök olyan megnyilatkozásai, mint a "Slava Ukraini" (Dicsőség Ukrajnának), súlyosan ellentétesek a hivatalos magyar semlegességi irányvonalval.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón kifejtette, hogy a volt vezérkari főnök túllépett a hatáskörén, miközben a jelentéseiben nem ismerte el ezt a tényt. A miniszter hangsúlyozta, hogy az altábornagy "Slava Ukraini" felkiáltással zárta beszédeit, és szerinte ez a helyzet még súlyosabb, mint amikor valaki a saját zsírját távolítja el a Honvédkórházban.

A Kormányinfón, amikor az RTL munkatársa rákérdezett arra, hogy miért problémás, hogy Ruszin-Szendi Romulusz a "Slava Ukraini" kifejezést használta a NATO üléseken, Gulyás Gergely úgy reagált, hogy a lényeges probléma az volt, hogy Romulusz nem azt az álláspontot képviselte, amellyel megbízták, nevezetesen, hogy Magyarország nem vesz részt a fegyverszállításokban.

Related posts