Biden 37 szövetségi bűnelkövetőnek nyújtott kegyelmet, mivel aggasztotta a lehetőség, hogy Trump esetleg kivégeztette volna őket.


A kegyelmi döntés értelmében a büntetésük tényleges életfogytig tartó börtönre módosul.

Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke, a hétfői bejelentés szerint szinte minden olyan bűnöző esetében, akiket szövetségi bíróság halálra ítélt, a büntetést tényleges életfogytiglani börtönre enyhítette. A döntés összesen 37 embert érint. Ezzel a lépéssel Biden történelmi jelentőségű kegyelmi intézkedést hozott, amely a legnagyobb egyetlen aláírásos aktus a maga nemében. Ez a lépés összhangban áll a büntetőjog reformjára irányuló törekvéseivel, amelyek célja a büntető igazságszolgáltatás humanizálása.

Az elnök határozott véleménye, hogy az Egyesült Államokban fel kellene hagyni a halálbüntetés alkalmazásával a szövetségi bűncselekmények esetén. Kivételt képeznek ez alól a terrorista cselekmények és a gyűlöletből eredő tömeggyilkosságok - olvasható a hivatalos nyilatkozatban.

A hétfőn bejelentett kegyelmi intézkedés nem terjed ki a bostoni maraton 2014-es robbantásának életben maradt elkövetőjére, Dzsohar Carnajevre, továbbá Robert Bowersre sem, aki 2018-ban 11 embert gyilkolt meg egy pittsburghi zsinagógánál. Emellett Dylan Roof, aki 2015-ben rasszista indíttatásból kilenc afroamerikai hívőt ölt meg egy dél-karolinai templomban, szintén nem részesül a kegyelemben.

A Fehér Ház nyilatkozata egyértelművé teszi: Joe Biden döntése mögött az a szándék húzódik, hogy megakadályozza Donald Trump vezette új kormány halálos ítéletek végrehajtására vonatkozó terveit, amelyek Trump számára kiemelkedően fontosak. Emlékeztet arra is, hogy a demokrata párti elnök 2021-es hivatalba lépése óta felfüggesztette a szövetségi bűncselekmények esetén kiszabott halálos ítéletek végrehajtását.

Joe Biden elnöksége alatt rekordot döntött a kegyelmi döntések számával, hiszen minden korábbi elnöknél több bűncselekmény elkövetőjének biztosított teljes vagy részleges kegyelmet. December első felében egyetlen határozatával 1500 ember ítéletét enyhítette, ami történelmi jelentőségű, hiszen ez az amerikai politika és jogtörténet legnagyobb egyszeri kegyelmi intézkedése.

Joe Biden december elején úgy döntött, hogy kegyelemben részesíti fiát, Hunter Bident, bár korábban hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartja az esküdt bíróság döntését fia két büntetőügyében. Ez a lépés vegyes reakciókat váltott ki, hiszen Biden korábbi nyilatkozatai alapján sokan úgy vélték, hogy elkerüli a családi ügyek politikai befolyásolását.

Related posts