A kormány döntése alapján előfordulhat, hogy korlátozzák az ingatlanvásárlást a túlzottan népszerű településeken.

A közösségi értékvédelmi konzultáció során öt új lehetőség bontakozik ki, amelyek segíthetnek a települések védelmében – nyilatkozta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter az M1 aktuális csatorna csütörtöki reggeli adásában.
Navracsics Tibor nyilatkozatában rámutatott, hogy a hazánkban működő körülbelül 3100 önkormányzat közül körülbelül kétezer népessége csökken. Ezzel szemben mintegy ezer településen tapasztalható népességnövekedés. Emellett megemlítette, hogy van néhány száz olyan önkormányzat, ahol a népességnövekedés kockázatot jelenthet, például a budapesti agglomeráció, valamint a Balaton és a Velencei-tó környéki térségek.
A miniszter hangsúlyozta, hogy ezek a települések fokozottabb védelmet keresnek, és ennek érdekében egy sarkalatos törvény kidolgozásán dolgoznak.
Az egyik ilyen az ingatlan adásvételének tiltása a nem ott élők számára, de a konzultáció során szóba került az elővásárlási jog kiterjesztése, az ingatlanvásárlás, valamint a lakcímbejelentés feltételhez kötése, illetve a helyi adózási kötelezettségek megállapítása is.
Navracsics Tibor hozzátette, mindegyikhez tartozik mentességi jog. Ilyen az, hogy népcsoporttal, vallási felekezettel vagy bármilyen elkülöníthető, védelemre szoruló csoporttal szemben nem lehet hátrányos megkülönböztetést alkalmazni. Ezen túl pedig léteznek olyan speciális mentességi jogok, mint az adott településen születettek visszaköltözése, vagy éppen az állami közszolgáltatás céljából oda költözőké - mondta.
A miniszter véleménye szerint ezek az intézkedések képesek meggátolni a kifejezetten befektetési szándékú felvásárlások megvalósulását.
Hangsúlyozta, hogy a törvényjavaslat célja, hogy védelmet nyújtson azoknak a helyi közösségeknek, amelyek évszázadokon át megőrizték hagyományaikat. Kiemelte például a sváb és szerb falvakat, amelyek közül számos, különösen a főváros környékén, mára már elvesztette autentikus identitását.
Navracsics Tibor nyilatkozata szerint a két hétig tartó értékvédelmi konzultáció keretében körülbelül kétezer polgármester, országgyűlési képviselő és közgyűlési elnök vett részt az egyeztetéseken. A törvényjavaslattal kapcsolatban kiemelte, hogy az Országgyűlés már a tavaszi ülésszak során elfogadhatja a jogszabályt, amely akár már a nyári hónapokban életbe léphet.