Örömmel mutatjuk be legújabb legfőbb ügyészünket, Nagy Gábor Bálintot, aki szakmai tapasztalatával és elkötelezettségével új irányt adhat a jogi területnek.


2024-ben Nagy elnyerte a Magyar István-díjat, amelyet a kiemelkedő ügyészségi tevékenysége elismeréseként adtak át neki.

"A jelölt széleskörű büntető jogalkalmazási tapasztalattal és az igazságszolgáltatás működésének többszempontú ismeretével rendelkezik" - méltatta Nagy Gábor Bálintot a közösségi oldalán az államfő.

A jelölésről szóló javaslat, benne a szakmai önéletrajzzal felkerült a parlament honlapjára is. Ebből kiderül, hogy a leendő legfőbb ügyész tanulmányait a Helsinki Egyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és a Budapesti Corvinus Egyetemen végezte. Jogi pályáját 2007-ben, bíróként kezdte a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, majd négy évvel később a Központi Nyomozó Főügyészségre került. A Legfőbb Ügyészségen 2012 óta dolgozik különböző ügyészi beosztásokban, 2013 óta pedig megbízott oktató a Pázmányon.

2024-ben megkapta a Magyar István-díjat, ami "annak az ügyészségi alkalmazottnak adományozható, aki szakmai munkáját hivatástudattal és tartósan magas szakmai színvonalon végzi, vagy az ügyészség eredményes működését jelentős szakmai feladat végrehajtásával előmozdította." Polt Péter tavaly decemberben nevezte ki kabinetfőnöknek, idén áprilisban pedig e tisztsége mellett főosztályvezető ügyész is lett.

Érdekes fejlemény, hogy az újonnan kinevezett legfőbb ügyész aktívan részt vett abban, hogy a lúgos orvosként ismertté vált Bene Krisztián végül hosszú börtönbüntetésre került.

A harmadfokú eljárás során, a Kúrián ő volt az a büszke ügyész, aki a vád képviseletét vállalta. A kivételes perbeszéde után a bírói tanács nem csupán kilenc, hanem tizenegy év fegyházbüntetésre ítélte a támadómat. Az ügyész volt az első, akivel az ügyvédem és én is maradéktalanul elégedettek voltunk. "Bárcsak így alakult volna a folyamat az elejétől kezdve!" - osztotta meg Renner Erika a Blikknek.

Sajnálatos módon, Bene Krisztián 2013. március 12-én brutális támadást követett el volt barátnője ellen, miután a nő néhány hónapja véget vetett a kapcsolatuknak. A férfi megkötözte és elkábította a nőt, majd egy rendkívül kegyetlen cselekmény keretében maró lúgot használt fel a volt párja nemi szervére. Az ügy súlyosságát tükrözi, hogy Bene Krisztiánt a Budai Irgalmasrendi Kórház egykori igazgatóját 2018-ban jogerős ítélet alapján elítélték.

Sulyok Tamás a döntése meghozatala előtt konzultációt folytatott a jogász szakma prominens képviselőivel. Beszélgetett Havasi Dezsővel, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökével, Varga Zs. Andrással, a Kúria vezetőjével, Pecsenye Csabával, az Országos Bírói Tanács elnökével, valamint Senyei György Barnával, az Országos Bírói Hivatal élén álló személlyel.

Nagy Gábor Bálintot a Fidesz által dominált Országgyűlés jelölheti ki, és a választása alapján kilenc évre nyeri el pozícióját.

Polt Péter szerdán, a Sándor-palota falai között, személyesen tette le lemondását az államfő előtt. A legfőbb ügyészi megbízatása június 9-én ér véget. Úgy tűnik, hogy a jövőben alkotmánybíróként folytatja pályafutását, azonban szakértők szerint a háttérben nem csupán egyéni ambíciók húzódnak meg. Polt mandátuma eredetileg 2028-ig szólt, de lemondásával lehetőséget ad arra, hogy a jövő évi választások előtt a jelenlegi fideszes kétharmad új legfőbb ügyészt válasszon, aki így akár 2035-ig is hivatalban maradhat.

A kormány álláspontja szerint a köztársasági elnök hatáskörének átvétele nem áll szándékukban - nyilatkozta Gulyás Gergely, a kancelláriaminiszter, a legutóbbi Kormányinfón. A Blikk kérdésére reagálva elmondta, hogy nem terveznek ajánlásokat tenni a Fidesz részéről az államfői posztra vonatkozóan.

A tárcavezető kiemelte, hogy Sulyoknak nincs alkotmányos kötelezettsége a kormány képviselőivel való egyeztetésre.

Gulyás kifejtette, hogy a köztársasági elnök úr az ország egyik legelismertebb jogi szaktekintélye, és várhatóan olyan jelöltet fog választani, aki valóban alkalmas a feladatra.

Related posts