Trump egyik munkatársa bejelentette, hogy még szigorúbb vámintézkedésekre lehet számítani.


Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjelöltje, a szenátus pénzügyi bizottsága előtt tartott beszédében a globális kereskedelem új irányvonalait vázolta fel, melyek között szerepelhetnek általános egyetemes vámok bevezetése is. Fő célja, hogy új piaci lehetőségeket teremtsen az amerikai gazdák számára, ezáltal erősítve a hazai mezőgazdaságot. Greer hangsúlyozta a technológiai vállalatok védelmét, valamint a Kínába irányuló befektetések átláthatóságának fontosságát. Szólt továbbá a vámmentességek felülvizsgálatáról és a fentanil elleni küzdelemről is, ahogy azt a Reuters hírügynökség jelentette.

Az egyetemes vámok bevezetésének lehetőségét alaposan át kell gondolni, hogy felmérhessük, vajon képesek vagyunk-e megváltoztatni a deficit irányát.

- mondta a szenátusi meghallgatáson.

Ez azt jelentené, hogy az Egyesült Államok minden partnerével szemben egy alap, egykulcsos vámtételt is kivethetne.

Ahogy az köztudott, Trump beiktatása után azonnal vámokkal kezdte fenyegetni Kanadát, Mexikót és Kínát. Február 1-től ténylegesen érvénybe léptette ezeket az intézkedéseket, de a két szomszédos országgal, Mexikóval és Kanadával sikerült megállapodnia, így egy hónapra felfüggesztette a tarifák bevezetését. Ezen kívül az amerikai elnök folyamatosan hangoztatja, hogy az Európai Unióra is egy 10%-os általános vámot tervez bevezetni.

Greer hangsúlyozta, hogy az amerikai mezőgazdasági termelők piacra jutása kiemelt prioritás. "Piacra kell juttatnunk az amerikai gazdákat" - fogalmazott a jelölt. Emellett leszögezte, hogy nem tűrik el az amerikai technológiai cégek más országok általi diszkriminációját.

A Kínába irányuló befektetések kapcsán Greer hangsúlyozta az átláthatóság kiemelt szerepét. Szerinte elengedhetetlen, hogy alaposan áttekintsék a de minimis vámmentesség lehetőségeit is, hogy megelőzzék a hamisított termékek vagy kábítószerek esetleges jogtalan kihasználását.

A jelölt felhívta a figyelmet a Mexikót és Kanadát érintő aktuális vámfenyegetésekre, kiemelve, hogy ezek szoros kapcsolatban állnak a fentanil okozta problémákkal. Greer hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak folyamatosan aktívan kell részt vennie a fentanil elleni harcban.

A 44 éves Greer korábban Trump első ciklusában Robert Lighthizer kereskedelmi képviselő kabinetfőnökeként dolgozott. Ebben a pozícióban kulcsszerepet játszott a Kína elleni vámok kidolgozásában és az észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény újratárgyalásában. Részt vett a Kínával folytatott tárgyalásokon is, amelyek a 2020 januárjában aláírt "első fázisú" kereskedelmi megállapodáshoz vezettek.

Greer véleménye szorosan összefonódik Trump és Lighthizer Kína-politikájával. Egy májusi kongresszusi meghallgatáson a "fokozott vámhasználat" mellett állt ki, hogy megerősítse az Egyesült Államok fellépését Kínával szemben. Biden elnök vámemeléseit is támogatta, különösen a stratégiai iparágak védelme érdekében, ám hangsúlyozta, hogy még ambiciózusabb intézkedésekre van szükség a hatékonyság növeléséhez.

Nemcsak a kínai törekvések miatt aggódom, amelyek arra irányulnak, hogy uralják a globális piacokat és a legfontosabb technológiákat és fejlett ipari termékeket, hanem amiatt is, hogy a kínai kormány a kereskedelmi beruházásokat állami tulajdonú vállalatainak és hadseregének támogatására használja fel

- fogalmazott Greer egy korábbi nyilatkozatában.

Forrás: Reuters hírei.

Related posts