A cseh férfi azt gondolta, hogy Sandra Bullockkal folytat levelezést, ám a valóságban egy csaló csapdájába esett. Ennek következtében 245 ezer eurót és a házát is elvesztette.

Egy újabb figyelemfelkeltő eset világít rá a közösségi média és randiapplikációk árnyoldalaira, különösen a csalók által jelentett veszélyekre. Ezúttal egy 70 éves cseh férfi esett áldozatul egy átverésnek, amikor azt hitte, hogy a híres Sandra Bullock ír neki. A férfi számára még az sem tűnt gyanúsnak, hogy az Oscar-díjas színésznő cseh nyelven kommunikál. A férfi annyira vágyott a kapcsolat kialakítására, hogy hajlandó volt mindenét odaadni, beleértve a házát is, ahogy arról a zive.sk híroldal beszámolt.
Egy csaló, aki az ismert Oscar-díjas színésznőnek adta ki magát, 6 millió cseh koronát (245 ezer eurót) csalt ki egy 70 éves férfitől. A férfi a házát is eladta. Az áldozatával egy közösségi oldalon levelezett, és a kommunikáció virtuális szerelmi kapcsolattá fejlődött. Annak ellenére, hogy amerikai színésznőről volt szó, a kommunikáció cseh nyelven folyt.
A "színésznő" megígérte neki, hogy hamarosan feleségül megy hozzá, és még azt is felajánlotta, hogy együtt éljenek az Egyesült Államokban. Majd pénzt kért a saját és gyermekei utazásának biztosítására.
Ez a mostani eset is jól érzékelteti, mennyire lényeges a körültekintés a kommunikációs helyzetekben. A hasonló csalásokkal szembeni védekezés sosem garantálható teljes mértékben. Mindazonáltal léteznek bizonyos jellegzetességek, amelyek alapján gyanakvásra adhatnak okot, jelezve, hogy a másik oldalon esetleg egy csaló rejtőzik.
Nem is olyan régen egy francia nő sétált be a csapdába, aki elhitte, Brad Pitt-tel levelezik. A csalók, hogy hihetőbb legyen a történet, még egy olyan fotót is küldtek, amelyen a színész kórházi ágyon fekszik (a kezelésre kért pénzt - "kölcsön").
Egyértelmű jele lehet, hogy valami nem a megfelelő mederben halad, ha a magyar, szlovák vagy cseh nyelvű kommunikációban tapasztalunk hiányosságokat. Érdemes alaposan megvizsgálni azokat az információkat is, amelyeket az érintett saját magáról oszt meg, és összevetni azokat a tényekkel, amelyek más forrásokból származnak.
A csalók gyakran kitalálnak különböző történeteket, és a későbbiekben ellentmondanak maguknak.
A csalók kommunikációjának jellemző vonása, hogy szinte azonnal az áldozat anyagi helyzetének felmérésére fókuszálnak, vagy egyenesen pénzügyi támogatást kérnek. Eleinte általában kisebb összegekkel próbálkoznak, de ez könnyen fokozódhat. A közösségi médiában folytatott beszélgetések során soha ne osszuk meg személyes vagy banki adatainkat (mint például kártyaszámok), és ne küldjünk pénzt vagy ajándékutalványt. A csalók hajlamosak elkerülni a személyes találkozásokat, inkább az írásos üzeneteket részesítik előnyben. Ha bármilyen gyanús jelet észlelünk, azonnal szakítsuk meg a kapcsolatot.
Bármi is legyen a csaló sztorija, mindig szem előtt kell tartanunk:
nagyon valószínűtlen, hogy egy ismert személy csak úgy felvenné velünk a kapcsolatot.
Például egy világhírű üzletember, egy királyi család tagja vagy egy ismert színésznő, énekes. Mint ahogy a cseh férfi esete is bizonyítja, szinte garantált, hogy csalók vannak a képernyő másik oldalán.