Az űrhajó, amely miatt Kapu Tibor csak később érkezik el az űr végtelenjébe.


Kapu Tibor és csapata nemsokára elindul vadonatúj Dragonnal az űr mélyére, bár sajnos egy kis késlekedés várható. Ha technikai problémák merülnek fel, jobb, ha még a Földön derülnek ki - viszont egy komolyabb javítás jelentős késedelmet okozhat a küldetésben.

A második magyar űrhajóssal utazó Axiom-4 küldetés május 29-re kitűzött indulása nemrég a júniusra 8-ra tolódott. A változás oka az űrhajó - az Axiom Space a SpaceX Falcon-9 hordozórakétáján és Dragon űrhajóján jut az űrbe. Miközben a Falcon-9-esek jól bevált, tucatszor újrahasznált hordozórakéták, a küldetés által használt Dragon űrhajónak ez lesz az első útja, amire technikailag még nem áll készen.

Rendeltetése alapján a Crew Dragon C213-as a SpaceX ötödik és ebben a formában utolsó személyszállító űrhajója. Az Axiom-4 indulása azért csúszik, mert az új C213 útra való felkészítése még nem fejeződött be.

Mielőtt részletesen belemerülnénk a technikai aspektusokba, érdemes megemlíteni, hogy Kapu Tibor és csapata különös összefonódásba került a Boeing Starliner űrhajójának viszontagságos történetével. Az Axiom-4 küldetése eredetileg 2024 auguszi indulásra volt ütemezve, ám a NASA kérésére ezt a tervet elhalasztották. Ekkor már világos volt, hogy a Nemzetközi Űrállomásra júniusban érkező Starliner, amely első repülését teljesítette, jelentős technikai problémákkal küzd, és valószínű, hogy legénység nélkül tér vissza.

Az eredeti legénység, Suni Williams és Butch Wilmore pár hetes űrbeli kalandja végül egy tíz hónapos űrutazássá nőtte ki magát, amely politikai színt is kapott, amikor Donald Trump amerikai elnök elhatározta, hogy hazahozza a veterán űrhajósokat. Williams és Wilmore elsődlegesen az új C213-as Crew Dragonon terveztek visszatérni, ám ez a jármű februárban még nem volt kész, ahogyan most sem. Mivel az ügy sürgős volt, űrhajót kellett váltaniuk, és végül az Axiom-4 küldetéshez szánt Crew Dragon Freedomot, a C212 szériajelű negyedik SpaceX űrhajót választották. A C212-ről érdemes megemlíteni, hogy 2022 áprilisában repült először, és már az Axiom második és harmadik küldetéseit is sikeresen teljesítette.

A SpaceX Dragon űrhajója valójában a Dragon-2-es, az eredetileg csak teherszállításra használt Dragon-1 továbbfejlesztett változata. A személyszállító kivitel megnevezése Crew Dragon, a teherszállítóké Cargo Dragon. A Crew Dragon elméletileg akár hét űrhajóst szállíthat, de eddig nem szállított négy űrhajósnál többet. A jármű fedélzetén először 2020 májusában utazott ember az űrbe, amivel négy évet vertek a közvetlen versenytárs Boeing Starlinerre.

A Dragon űrhajó többször használható, manuálisan vagy teljesen autonóm módon is képes dokkolni. Belső felépítése az Apollo-11 parancsnoki moduljára hasonlít. A orosz Szojuz űrhajókhoz hasonlóan akár 210 napot tölthet a Nemzetközi Űrállomáshoz kapcsolódva. A Dragonok eddig összesen 17 sikeres repülést teljesítettek, 60 űrhajóst szállítottak. A fedélzetén utazók a SpaceX űrruháiban a nyomás elvesztése esetén is képesek a felszínre visszatérni, az űrhajó ugyanis hivatalosan akkor is biztonságban vissza tud térni, ha a hajó testén 6,35 milliméteres lyuk keletkezik. De nem csak a visszatéréskor lehet gond, induláskor speciális hajtóművek választják le, ha a robbanékony üzemanyaggal feltöltött hordozórakétával bármilyen gond akadna.

A jelenlegi űrhajók saját egyedi nevekkel bírnak: őket Endeavour, Resilience, Endurance és Freedom néven ismerjük. Az Endeavour már ötször járt a világűrben, míg a többiek, a Resilience, Endurance és Freedom, eddig négyszer repültek. A SpaceX aktívan lobbizik annak érdekében, hogy a NASA a felhasználhatóság maximális határát tizenöt repülésben állapítsa meg.

Az Axiom-4 C213-as űrhajója a korábbi hajtóműproblémák és a kabin körüli rendszerek meghibásodása miatt késlekedett. Ezt követően egy akkumulátor defektje is megnehezítette a dolgokat, amelynek cseréje alapos szétszerelést követelt meg - ilyenkor a rendszereknek újra át kell esniük a repülés előtti ellenőrzéseken. A legújabb indulási csúszás forrása pedig egy újabb hiba lehet, melynek pontos részletei eddig rejtve maradtak. Annyit azonban már tudni lehet, hogy a Dragon kapszula küldetése hosszabb időt vesz igénybe a tervezett ütemezéshez képest.

Related posts