Az akkumulátorok újrahasznosítása kulcsfontosságú lépés a fenntartható jövő felé vezető úton. Ahogy a világ egyre inkább a megújuló energiaforrások felé fordul, úgy az elhasználódott akkumulátorok értékes anyagait újra felhasználva csökkenthetjük a környe

A Benchmark Mineral Intelligence különleges elemzései alapján Kína kiemelkedő szerepet tölt be az akkumulátorok újrahasznosításának területén.
Az akkumulátorok újrahasznosítása két lényeges fázisból tevődik össze. Az első lépés az előkezelés, ahol az újrahasznosítási folyamat megkezdődik. Itt a használt akkumulátorokat aprítják és szétválasztják, így létrejön egy fekete anyag, amelyet gyakran fekete tömegként emlegetnek.
A következő fázis a finomítás, amelynek során a sötét masszát értékes lítium-, nikkel- és kobalt alapú vegyületekké alakítják át, ezeket pedig akkumulátor katódokban alkalmazzák.
Kína jelentős tőkeberuházásai, fejlett infrastrukturális hálózata és az akkumulátor-ellátási láncokba való korai integrációja az újrahasznosítás terén kiemelkedő előnyöket biztosított az ország számára.
Az előrejelzések szerint az ország 2025-re 3,6 millió tonna hulladékelemet fog feldolgozni, ami jelentős növekedést jelent a 2022-es 1,2 millió tonnához képest. Ez a mennyiség a globális előkezelési kapacitás 78 százalékát képviselné, míg a globális összkapacitás meghaladja a 4,6 millió tonnát.
A második pozíciót Ázsia többi területe foglalja el, amely 361 000 tonnával büszkélkedhet, ezt követi Európa 416 000 tonnás mennyiségével. Miközben az Egyesült Államok igyekszik csökkenteni a kínai ásványi anyagoktól való függőségét, Észak-Amerika mindössze 196 000 tonna használt akkumulátort képes újrahasznosítani.
A prognózisok alapján Kína feketetömegű finomítói kapacitása drámai mértékben, közel háromszorosára emelkedik. Az előrejelzések szerint a 2022-es 895 000 tonnáról 2025-re 2,5 millió tonnára nő, ami a világ teljes finomítói kapacitásának 89 százalékát teszi ki.
A finomítás folyamata kulcsfontosságú, hiszen az újrahasznosított anyagokból nagy tisztaságú akkumulátoros vegyszereket nyernek ki. Az adatok szerint Ázsiában 225 000 tonnát, Európában 28 000 tonnát, míg Észak-Amerikában csupán 21 000 tonnát dolgoznak fel. A 2022 és 2025 közötti időszakban Kína finomítási kapacitása várhatóan 179 százalékkal emelkedik, míg Észak-Amerikában ez a növekedés akár 425 százalékot is elérhet—bár itt a kiindulási alap jóval kisebb.