Az új év beköszöntével életbe lépett az arctakarási tilalom, valamint a nyugdíjak emelésének intézkedése is.
A szabálysértésért akár ezer svájci frank bírság is kiszabható - írja a swissinfo.ch.
Svájc a lépéssel öt másik európai országhoz csatlakozik, köztük a szomszédos Franciaországhoz és Ausztriához, amelyek szintén ehhez hasonló tilalmat vezettek be.
A "burkaellenes" kezdeményezést (vagyis a muszlim nők arcát takaró burka viselésének tilalmát) a svájci választók 51,2 százaléka hagyta jóvá 2021 márciusában.
A jogszabály alól kivételt fognak képezni az arctakarások, melyek biztonsági, időjárási vagy egészségügyi indokok miatt szükségesek. Ezen kívül engedélyezett lesz a művészeti és szórakoztató ipari célú, valamint a reklámtevékenységekhez kapcsolódó arctakarások is.
Az állami nyugdíjak mértéke az országban 2,9 százalékkal nő, ami kedvező hírt jelent a nyugdíjasok számára.
A legfrissebb változások értelmében a minimális állami nyugdíj havi összege 1225 svájci frankról 1260 svájci frankra nő, míg a maximális nyugdíj 2450 svájci frank helyett 2520 svájci frankot jelent. Ezek az összegek a teljes járulékfizetési időszakra vonatkoznak. Ezzel párhuzamosan a járulékok, a kiegészítő ellátások és a kötelező foglalkozási ellátások közötti eltérések is kiigazításra kerülnek.
A svájci kormány általában kétévente, a megélhetési költségekhez igazodva vizsgálja meg, hogy szükséges-e a nyugdíjak kiigazítása. A nyugdíjakat legutóbb 2023-ban igazították ki, amikor a minimális összeget 1225 svájci frankban állapították meg.
Fontos változás még, hogy Svájc ettől az évtől még hatékonyabban lép fel a gyermekházasságok ellen. A kiskorúakkal kötött külföldi házasságokat akkor sem ismerik el, ha az egyik házastárs a házasságkötés idején svájci lakos is volt.
A gyermekházasságok a hatóságok vagy az érintett fél kérésére mostantól a 25. születésnapjáig érvényteleníthetők, korábban ez csak a 18. életévük betöltéséig volt lehetséges.
A törvénymódosítás célja, hogy megakadályozza az úgynevezett "vakációs házasságokat", vagyis azokat a gyermekfrigyeket, amelyeket akkor kötnek a családok, amikor egy másik, olyan országba utaznak, ahol a házasságkötési korhatár alacsonyabb, vagy a házasságra vonatkozó törvények kevésbé szigorúak.
Továbbá, Svájcban a házasságok csak abban az esetben kapnak hivatalos elismerést, ha mindkét fél elérte a 16. életévét. Anu Sivaganesan, ügyvéd és emberi jogi aktivista, rámutatott, hogy az elmúlt nyolc évben jelentősen megnövekedett azoknak a kiskorúaknak a száma, akiket kényszerítettek a házasságkötésre Svájcban.
Január 1-jétől lép hatályba a határon túli munkavállalók megadóztatásáról szóló új svájci törvény. Célja, hogy megakadályozza a svájci kormány adóbevételeinek erózióját.
Svájc tárgyalásokat folytatott Olaszország és Franciaország képviselőivel, mivel ezek a legnagyobb számú határ menti ingázóval rendelkező szomszédai. A külföldi munkavállalók által végzett távmunka adózása Svájcban egy meghatározott korlátig lehetséges: Olaszország esetében az éves munkaidő 25 százalékáig, míg Franciaországban ez az arány 40 százalékra tehető.