Míg Trump a vámok védelmére kel, Musk egy "nulla vámos" szabadkereskedelmi zónával rukkol elő.

A nemzetközi és belföldi felháborodásra reagálva Donald Trump a kitartás üzeneteivel próbálta megnyugtatni az amerikai közvéleményt.
"Kitartás - az út nem lesz egyszerű, de a végeredmény történelmi jelentőségű lesz" - osztotta meg gondolatait az amerikai elnök a Truth Social platformon. "Ez egy gazdasági forradalom, és biztos vagyok benne, hogy győzni fogunk" - tette hozzá. Az USA szerinte túl sokáig engedte, hogy kihasználják, de most véget vetünk ennek; munkahelyek, vállalatok és újraéledő vállalkozások térnek vissza az Egyesült Államokba, "mint még soha" - hangsúlyozta.
Trump drasztikus vámcsomagja, amely a világ számos részére kiterjed, eddig már milliárdokat érő befektetések tucatjait semmisítette meg, és komoly feszültséget teremtett kereskedelmi partnerei között. Még érdekesebb, hogy eközben Elon Musk, Trump befolyásos tanácsadója, egy olyan szabadkereskedelmi övezet létrehozásának ötletét népszerűsíti, amely Európával nulla vámot ígérne. Musk várhatóan májusban távozik az amerikai kormányzati pozíciójából, ahol a bürokrácia csökkentéséért felelős DOGE nevű hivatal vezetését látta el.
Musk elektromos autókat gyártó cége, a Tesla, amely Kínában és Németországban is gyártja és értékesíti járműveit, valószínűleg szintén érezni fogja az elnök vámcsomagjának következményeket. A tech milliárdos talán ezért is állt ki egy vámok nélküli transzatlanti szabadkereskedelmi övezet mellett.
A Lega, az olasz jobboldali kormánypárt, szombaton Firenzében tartott pártkonferenciáján videóüzenetben jelentkezett be Elon Musk. A tech mogul kifejezte reményét, hogy az Egyesült Államok és Európa között még szorosabb együttműködés jöhet létre a jövőben. "A vámokkal kapcsolatban pedig bízom benne, hogy előrelépünk egy vámmentes helyzet irányába, kialakítva egy szabadkereskedelmi zónát Európa és Észak-Amerika között" - tette hozzá.
Hogy Trump végül hajlandó lesz-e figyelembe venni ezt a tanácsot, erősen kérdéses, hiszen legutóbbi megnyilvánulásai alapján nem úgy tűnik, hogy az európaiakkal való együttműködésre vágyik. Miután kormányának tagjai egy Signal-üzenetváltás során gúnyosan utaltak az európaiak állítólagos "élősködésére", Trump egy újságíró kérdésére, hogy osztja-e ezt a véleményt, határozottan így felelt: "Tényleg tudni akarja a választ? Igen, úgy gondolom, hogy élősködők voltak. Az Európai Unió rendkívül rosszul bánt velünk a kereskedelmi kapcsolatok terén, borzalmasan."