Ferenc pápa arra hívja fel a figyelmet, hogy a szegényebb országok adósságának elengedése sürgető szükséglet.


A katolikus egyházfő karácsonyi üzenetében Ukrajna és a Közel-Kelet békéjéért emelte fel szavát, miközben Szudán népéhez is eljutott egy fontos üzenet: az emberiességi segítségnyújtás sürgőssége.

Ferenc pápa, a katolikus egyház vezetője, a hagyományokhoz híven a római Szent Péter-bazilika erkélyéről osztotta meg szavait a hívők ezreivel az ünnep első napján. Az esemény végén különleges áldását adta a városra és a világra, ezzel kifejezve reményét és jókívánságait minden ember számára (Urbi et orbi).

"Hallgassanak el a fegyverek a mártírrá vált Ukrajnában, és a feleknek legyen bátorságuk elkezdeni a tárgyalásokat és a találkozókat, hogy aztán igazságos és tartós béke születhessen!" - kérte a katolikus egyházfő.

Ferenc pápa elítélte a "rettenetes humanitárius helyzetet" a Gázai övezetben, és ismét azt kérte, hogy a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet engedje szabadon izraeli túszait.

Felszólította azokat, akik képesek lépéseket tenni a háború által sújtott Szudánban élő több millió éhező ember megsegítésére, hogy biztosítsák a számukra elérhető humanitárius támogatásokat. Emellett hangsúlyozta, hogy az afrikai országban sürgősen el kellene indítani a tűzszünetről szóló tárgyalásokat is.

Ferenc pápa olasz nyelvű karácsonyi üzenetét ülve adta elő a Szent Péter-bazilika impozáns központi lodzsáján. Emlékeztetett arra, hogy a szenteste folyamán, amikor a bazilika kapuját megnyitotta, elindította a jubileumi szent évet. “Ne féljetek! A kapu kitárult! Nincs szükség kopogásra. Lépjetek be!” - hangsúlyozta, bátorítva minden embert, népet és nemzetet, hogy merjenek belépni ezen a kapun, váljanak a remény zarándokaivá, és hallgattassák el a fegyverek zaját.

A pápa beszédében részletesen áttekintette a konfliktusokkal sújtott régiókat, beleértve a palesztin területeket, Izraelt, Libanont és Szíriát, különös figyelmet szentelve a keresztény közösségekre. Mindenütt a megbékélés fontosságát hangsúlyozta. Kifejezte reményét a járvány által sújtott Kongói Demokratikus Köztársaság lakói iránt, és vigaszt kért a Mianmarból menekülő emberek számára. Emellett a latin-amerikai országok társadalmi összefogásának előmozdítását is sürgette.

Arra ösztönözte az embereket, hogy a jubileumi szentév során szüntessék meg az ideológiai, politikai és fizikai gátakat, és így bontsák le a megosztottság falait. Kiemelte a ciprusi helyzetet, amely már ötven éve kettészakadt, és külön figyelmet szentelt ennek a fájdalmas valóságnak. Kifejezte, hogy mindannyiunk felelőssége, hogy támogassuk a legkiszolgáltatottabbakat: a háború és éhínség sújtotta gyermekeket, a magányos és elhagyatott időseket, a menekülőket, a munkájukat elveszítőket, valamint a börtönben sínylődőket, akik „bármilyen bűnük ellenére mindig Isten gyermekei maradnak”. Hangsúlyozta a hitük miatt üldözöttek iránti szolidaritás fontosságát is.

Köszönetet mondott a pedagógusoknak, az egészségügyben és a rendfenntartásban dolgozóknak, akik vigaszt nyújtanak a nehézségben levőknek. Beszéde végén Ferenc pápa a szegény országok adósságának elengedését szorgalmazta.

Karácsony első napján Rómában a zarándokok biztonságát garantáló ellenőrzési rendszer hatékonyan üzemelt, és Roberto Massucci, Róma rendőrfőkapitánya bejelentette, hogy ez a rendszer a jubileumi év során is folytatódik. Massucci személyesen felügyelte a rendőrség és a csendőrség munkáját a téren, biztosítva ezzel a látogatók védelmét.

Related posts