A probiotikumok rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a negatív érzelmek mérsékléséhez.

Katerina Johnson és Laura Steenbergen a Mental Health Research-on publikált tanulmányukban azt állították, hogy bizonyos probiotikumok fogyasztása csökkenthetik a negatív érzéseket.
Napjainkban a probiotikumokat nem csupán táplálék-kiegészítők formájában juttathatjuk be a szervezetünkbe, hanem számos élelmiszer is bőségesen tartalmazza ezeket a jótékony baktériumokat. Ilyen finomságok közé tartozik például a joghurt, a savanyú káposzta, valamint egyéb fermentált termékek, melyek hozzájárulnak bélflóránk egészségéhez.
"A bél-agy kapcsolat számos utat biztosít, amelyeken keresztül a bélben lévő baktériumok befolyásolhatják érzéseinket és viselkedésünket, többek között a bolygóidegen, az immunrendszeren és a hormonokon keresztül" - mondta Katerina Johnson, a tanulmány egyik szerzője.
Korábban az állatkísérletek ígéretes eredményeket mutattak a probiotikumok agyra és viselkedésre gyakorolt hatásáról, ám az embereken végzett kutatások vegyes eredményekkel szolgáltak. Johnson és Steenbergen különböző módszerek egyesítésével vizsgálták, hogyan befolyásolják a probiotikumok az érzelmek feldolgozását és a hangulati állapotokat. A résztvevők pszichológiai kérdőíveket töltöttek ki, naponta jelentették hangulati állapotukat, és speciális számítógépes feladatokat is végeztek, amelyek célja az érzelmek feldolgozásának tesztelése volt.
A kutatás során fiatal, egészséges felnőttek csoportját vizsgálták, akik egy hónapon át napi rendszerességgel fogyasztottak probiotikumokat, elsősorban Lactobacillus és Bifidobacterium törzseket tartalmazó készítményeket.
A kutatás eredményei világosan rámutatnak arra, hogy a probiotikumok jelentős hatással bírnak a negatív érzelmek csökkentésére, összehasonlítva a placebóval. Ezek a jótékony baktériumok képesek mérsékelni a szorongást, a stressz szintet, a fáradtságot, sőt, még a depressziós epizódok intenzitását is.
Steenbergen megjegyezte, hogy meglepő módon, amikor csak annyit tettünk, hogy megkérdeztük a résztvevőket mindennapi érzéseikről, sikerült rávilágítanunk a probiotikumok kedvező hatásaira a hangulatra. Ezzel szemben a szokásos pszichológiai kérdőívek ezen a téren nem bizonyultak elég érzékenynek ahhoz, hogy észleljék ezeket a finom változásokat.
A kutatók megállapították, hogy körülbelül két hétbe telt, amíg a probiotikumok enyhítettek a negatív érzéseken. Az antidepresszánsok nagyjából ugyanennyi idő alatt fejti ki a hatásukat, de míg ezek a pozitív és negatív hangulatot is csökkentik, addig a probiotikumok csak a negatív hangulatot módosították a pozitív irányba.
A kutatók érdeklődése arra is kiterjedt, hogy mely emberek esetében mutatják a probiotikumok a legjobb eredményeket. Megállapították, hogy ezek a jótékony bélbaktériumok elsősorban a kockázatkerülő magatartású egyéneknél fejtik ki hatásukat a legjobban.