A nap, amikor az Európai Parlament falai között felhangzott a váratlanul provokatív kijelentés: "Orbán, távozz!" – egy újabb emlékezetes pillanatot hozott az európai politikai színtérre.

"Tanulságok a Budapest Pride-ról: sürgős szükség van egy uniós szintű diszkriminációellenes törvényre és az alapvető jogok védelmére a jobboldali támadásokkal szemben" – ez volt a címadó témája annak a szerdai vitának, amely az Európai Parlamentben zajlott. A szociáldemokrata frakció kezdeményezte a diskurzus megnyitását, méghozzá azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet arra, mennyire elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság visszavonta egy korábbi javaslatát, amely a megkülönböztetésmentességet jogi kötelezettségként kívánta érvényesíteni az EU területén. A Bizottságnak azonban voltak okai a döntésére: 15 év alatt nem sikerült egyhangú támogatást nyernie a tagállamok körében a kezdeményezéshez, így inkább a visszalépés mellett döntöttek.
A baloldali frakció arra hivatkozással kezdeményezte az ügy megtárgyalását, hogy a budapesti Pride megmutatta, mekkora az igény egy ilyen szabályozásra. Aztán a vitában már sokkal kevesebb szó esett a visszavont törvényről, mint magáról a Pride-ról, az Orbán-rendszerről és a szuverenitásról.
Marie Bjerre, a soros dán elnökség részéről kijelentette, hogy az EU-ban nem kaphat helyet semmilyen diszkrimináció, ami szexuális orientációra épül. Beszélt Magyarországról is, megígérte, hogy napirenden fogják tartani a magyar demokrácia ellenőrzését és újra a tagállamok elé idézik majd a kormányt.
A következő meghallgatás októberben lesz és bízhatnak abban, hogy a dán elnökség alatt ez a döntés a legnagyobb figyelmet kapja. Ennek része a kisebbségek védelme és az LMBTQ-kisebbséghez tartozók védelme is
Marie Bjerre kijelentette: "Elérkeztünk egy mérföldkőhöz." A vitában a szociáldemokrata frakció vezérszónokaként Dobrev Klára foglalt állást. A DK politikusa hangsúlyozta, hogy "elkezdődött az Orbán rendszer utolsó nyara".
A jelenlévő magyar kormánypárti képviselők felé fordulva kijelentette: "Számtalan ember nevetett azon a napon, boldogságtól sugárzóan, és nem fogadták el a tiltást." Ezt követően az ellenzéknek is üzent néhány figyelemre méltó gondolatot.
Az ellenzéki jobboldal is próbálta elkerülni a felelősséget, hiszen a Pride-ra sem mozgósították támogatóikat. Megdöbbentő számomra, hogy immár második alkalommal vitázunk az Európai Parlamentben a magyar LMBTQ-emberek jogainak védelméről, és ismét hiányoznak a Tisza Párt képviselői az ülésről. Ezzel a hozzáállással nem fogunk előrébb jutni.
A spanyol Jorge Buxadé Villalba, aki a Fidesz szövetségesének számító VOX párt tagja, azonban arra emlékeztetett, hogy
Budapesten a melegek biztonságban sétálhattak, élvezve a város vibráló hangulatát.
Sőt, a képviselő szerint a migráns erőszaktevők sem jelentettek veszélyt a résztvevőknek, ugyanakkor súlyos támadásnak értékelte Budapesttel szemben, hogy Ursula von der Leyen tanácsokat ad egy szuverén országnak, mert "a magyar nép ügyeibe nem avatkozhatnak be".
A liberális Fabiane Keller másképpen látja, szerinte
Egy nép ébredt fel, hogy fellépjen az önkény és Orbán Viktor által táplált félelem uralma ellen.
A Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna azt kérdezte a többiektől, hogy nem unják-e még, hogy ismét Magyarországot állítják pellengérre. Felrótta, hogy miután a hatóságok törvénytelennek nyilvánították a Pride-ot, mégis a
családvédő hazafiak törvényes megmozdulását akadályozták meg,
A Novák Előd által szervezett ellentüntetés résztvevői nem közelíthettek a Pride rendezvényhez, így a két tábor közötti feszültség a távolság ellenére is érezhető volt. A rendőrség szigorú intézkedésekkel biztosította, hogy a két esemény ne kerüljön össze, ezzel is hangsúlyozva a társadalmi megosztottságot és a különböző nézetek közötti határok fontosságát. Az ellentüntetők, akik hangot adtak véleményüknek, távol maradtak a szivárvány színek ünneplésétől, így a rendezvény békés légköre nem zavartatott meg.
László András, a Fidesz képviselője, határozott állásfoglalást tett a Pride rendezvénnyel kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy szerinte ez egy külföldről irányított politikai provokáció. Kiemelte, hogy az Európai Bizottság elnöke nem szokott személyesen reagálni, amikor illegális bevándorlókkal szemben elkövetett támadások történnek. András véleménye szerint a baloldali politikai tábor célja az volt, hogy erőszakos eseményeket provokáljanak.
Budapesten is próbálkoztak ezzel, de a dolog nem vált be. Mi, magyarok nem kívánunk részt venni az ideológiai gyarmatosításban. A népszavazáson 3,7 millió ember támogatta a gyermekvédelmi intézkedéseinket. Mi az ő szavazatukat képviseljük.
- mondta László András. Más európai parlamenti viták során is észlelhető volt, hogy amikor a magyar kormányt kritizálták, akkor a román AUR párt képviselői – akik híressé váltak magyarellenes megnyilvánulásaikról, és akik George Simiont is indították román elnökjelöltként, aki a magyar sírokat meggyalázta, és akit Orbán Viktor védelmébe vett – gyakran kifejezték támogatásukat a Fidesz iránt. Most is hasonló szellemben zajlott a diskurzus, amikor Georgiana Teodorescu feltette a kérdést, hogy...
miért kellene a gyerekeknek olyan félmeztelen embereket látni, akik kutyapórázon vezetik egymást. Ezek intim kérdések.
Teodorescu véleménye szerint az olyan gyerekek, akik részt vesznek ilyen eseményeken, érzelmi sérüléseket szenvedhetnek el. "Egy országot nem lehet arra kényszeríteni, hogy Pride-ot szervezzen, mert ez sérti az ország szuverenitását" - emelte ki.
Hilde Vautmans belga liberális képviselő szintén részt vett a budapesti Pride-on. Ő a személyes élményeit így foglalta össze:
Nagyszülők meneteltek együtt az LMBTQ-közösséggel és azt mondták Orbánnak, hogy - elnézést, nagyon egyértelmű leszek - menj a picsába.
(Angolul a mondat úgy hangzott, hogy "fucked off Orban", amit a vita hivatalos tolmácsa is a fenti módon fordított)