A kriptovaluta világának jövője a közösségek dinamizmusában és összefogásában gyökerezik.
Zach Burks, a Mintable vezérigazgatója, aki a blokklánc fejlesztésében jártas, egy érdekes véleménycikket publikált az új év kezdetén. Ezt a hírt a bitcoinbazis.hu oldalán található információkból tudtuk meg, ahol a teljes cikk is elérhető az érdeklődők számára.
Nem győzte hangsúlyozni, hogy a globális digitális világ milyen hatással van a mindennapi életünkre. Az élet és a társadalom számos területe legalább részben, ha nem teljesen már online zajlik.
A globális internetpenetráció jelenleg körülbelül 67,5%-ot ér el. Az Európai Unióban a háztartások 93,1%-a már internetkapcsolattal bír, ami azt mutatja, hogy a digitalizáció szédítő tempóban halad előre. Ez a tendencia nemcsak hogy nem áll meg, hanem egyre inkább felgyorsul, és most egy újabb mérföldkőhöz érkezik: a Web3 világához.
A Web3 világának számos előnye mellett komoly kihívások és megoldatlan kérdések is felmerülnek, melyek közül kiemelkedik az alkotók és a felhasználók közötti hatalmi aszimmetria. Eredetileg a Web3 decentralizáltsága volt a cél, azonban az alkotók egyre inkább olyan protokollokat hoznak létre, amelyek a legjobb esetben is manipulatívak, kihasználó jellegűek, vagy éppen hogy kamu projekteket képviselnek. Gyakran találkozunk átverésekkel és csalásokkal is. Például 2023-ban az Egyesült Államokban a kriptovalutákkal kapcsolatos csalások révén 5,6 milliárd dollárt csaltak el a befektetőktől.
A Web3 valódi működése csak akkor válik lehetővé, ha a közösségek számára visszaadjuk a döntéshozatal lehetőségét és a hatalom jogait.
A hatalom egyre inkább néhány alkotó kezeibe összpontosul, ami ellen Burks szerint csak úgy lehet felvenni a harcot, ha visszaadjuk az erőt a közösségeknek. A decentralizált irányítás és a Web3-ra való biztonságos, méltányos átállás érdekében olyan blokklánc-alapú eszközökre van szükség, amelyek elősegítik a digitális társadalom demokratizálását. Ezek az eszközök lehetővé teszik, hogy a felhasználók közös döntései valóban tükrözzék a társadalmi valóságot. Ha a fejlesztések megfelelően zajlanak, a mémcoinok, vagyis a "közösségi" és "kulturális" coinok kulcsszerepet játszhatnak e célok elérésében. Bár a mémcoinok gyakran nem rendelkeznek hagyományos értelemben vett hasznossággal, céljuk leginkább a közösségek támogatása és aktiválása.
A mémcoinok azonban jelenlegi formájukban leginkább spekulációra jönnek létre, arra használják őket. Néhány kiválasztott bennfentes járhat jól velük, de a többség ritkán. Pont ezért ez a dinamika fenntarthatatlan, mert ellentmond a kripto alapelveinek. A rossz szereplők egy kis csoportja által elkövetett kriptomanipuláció leküzdésének kulcsa a közösséget erősítő infrastruktúrák, köztük a decentralizált autonóm szervezetek (DAO-k) által támogatott mémcoinok fejlesztése. Egy DAO és egy mémcoin/közösségi coin kombinálása azt jelenti, hogy a coin tulajdonosai beépített jogokkal rendelkeznek a DAO hatáskörén belüli kollektív kormányzásra.
Csak a mémcoinban részesedéssel rendelkező személyek rendelkeznek ilyen kiváltságokkal, ami azt jelenti, hogy a tulajdonosok érdekei a szavazási és irányítási rendszerek középpontjába kerülnek. A közösség fejlődését és növekedését tükrözi a coin. A DAO-k már most megváltoztatják a decentralizált pénzügyek arculatát. Az Uniswap DAO a 6 milliárd dolláros alapjának bővítésén dolgozik. Ez egy olyan pénzösszeg, amelynek felhasználásáról a DAO dönt.