18 milliárd forintos támogatási programot indítanak a közvilágítás korszerűsítésére, amely kifejezetten az 5000 főnél kisebb lakossággal rendelkező települések számára készült.


A támogatás teljes mértékben, 100%-osan vissza nem térítendő formában vehető igénybe, és akár az egész összeg előlegként is elérhető. Egy pályázat keretein belül maximum 50 millió forint nyújtható, ami lehetővé teszi, hogy legalább 360 település, a célcsoporton belül pedig minden hetedik falu, korszerűsítési projekteket valósítson meg - mondta el Steiner Attila.

Hangsúlyozta, hogy a települések gazdasági helyzete és pénzügyi állománya nem befolyásolja a programban való sikeres részvételüket.

Az állami támogatás a meglévőket felváltó energiahatékony lámpatestek telepítésére és a fényforrások autonóm szabályozhatóságának kiépítésére fordítható. Az önkormányzatok hétfőn 10 órától elektronikus úton jelentkezhetnek a kiírásra augusztus végéig a lebonyolító Nemzeti Energetikai Ügynökség honlapján, a pályázatokat az ősz folyamán elbírálják - közölte az államtitkár.

Steiner Attila rámutatott, hogy a helyi közvilágítás fenntartása az önkormányzatok felelőssége. Az elmúlt évek korszerűsítési tapasztalatai alapján kijelentette, hogy egy jól megtervezett fejlesztés akár a felére is csökkentheti a villanyoszlopok működtetéséhez szükséges áramköltségeket. Hozzátette, hogy míg a nagyobb városokban az ilyen projektek üzleti alapon is kivitelezhetők, addig a kisebb települések esetében a finanszírozási lehetőségek korlátozottabbak, ami miatt a megtérülési idő is hosszabbra nyúlik.

Kiemelte, hogy a szankciók miatt kialakult energiaválság rávilágított arra, hogy az árak hirtelen megugrása komoly fenyegetést jelenthet az alapvető közszolgáltatások folyamatosságára.

A hazai hulladékgazdálkodási rendszer keretein belül a koncessziós társaság felelős az elektromos hulladékok átvételéért és elszállításáért. Amennyiben a leszerelt világítótestek az önkormányzatok tulajdonában vannak, úgy ezek a települések nem csupán feladatot, de költséget sem viselnek, mivel a MOHU díjmentesen vállalja a hulladékok összegyűjtését és kezelését - hívta fel a figyelmet az államtitkár.

A modern közvilágítás nemcsak a közterületek biztonságát növeli, hanem hozzájárul a lakók kényelméhez és életminőségéhez is. Emellett az önkormányzatok számára is előnyös, hiszen az energiafogyasztás csökkentésével mérsékelhetik rezsiköltségeiket – hangsúlyozta.

Steiner Attila a Jedlik Ányos Energetikai Program kapcsán felidézte: először a távhőszolgáltatókat célzó pályázat nyílt meg 45 milliárd forintos kerettel júniusban, erre több szakaszban, az első körben július végéig lehet jelentkezni. Egy hét múlva nyílik meg a távhőtermelőknek szóló felhívás első üteme, a rendszerek megújuló energiaforrásra átállítását 51 milliárd forinttal ösztönzik.

Vasárnapig nyílik lehetőség a vállalatok energiahatékonysági fejlesztéseit támogató programelem véleményezésére, amely keretében közel 39 milliárd forint áll a rendelkezésre. Ezen forrást az épületek és gyártási technológiák korszerűsítésére fordíthatják, amelyek célja az energiamegtakarítás elősegítése. A társadalmi egyeztetést már korábban lefolytatták, így a nyáron várhatóan elindulhatnak azok a pályázati lehetőségek, amelyek a biogáz-biometán termelésének fokozását, valamint az energetikai kutatás-fejlesztést célozzák meg - tájékoztatott az EM államtitkára.

Related posts